Witamy na naszej stronie

LEKARZ RADZI

 

"Aby stać się doskonałym opiekunem zwierzęcia nie wystarczy je poprostu posiadać"

Niezbędnym elementem do zapewnienia pupilowi odpowiednich warunków życia i zdrowia jest wiedza.
W tym dziale znajdą państwo istotne informacje dotyczące zarówno chorób jakie mogą przytrafić się zwierzętom, jak i pdstawowych zasad opieki nad nimi.
Życzymy miłej lektury.

 

Zapobieganie inwazjom kleszczy


Zaczyna się wiosna, a wraz z wyższą temperaturą wstają do życia kleszcze i pchły. W sezonie wiosennym, letnim i jesiennym powinniśmy pamiętać, aby zabezpieczać nasze zwierzęta przeciwko inwazjom kleszczy i pcheł. Jest to istotna sprawa, gdyż przenoszą wiele chorób, które są groźne dla Naszych czworonogów! (...)

Przeczytaj całość...
 

Toksoplazmoza a ciąża


Kobiety w ciąży często nurtują pytania o toksoplazmozę. Nic dziwnego, że boją się o swoje przyszłe pociechy. Dlatego chciałam przybliżyć temat toksoplazmozy, sposoby zarażenia, a także czynności, które pozwolą zminimalizować możliwości zarażenia (...)

Przeczytaj całość...
 

Podróże ze zwierzętami towarzyszącymi


Wybierając się w podróż ze swoim pupilem poza granicę naszego kraju, lecz w obszarze Unii Europejskiej, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Zgodnie z "Ogólnymi zasadami przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE" (...)

Przeczytaj całość...
 

Komórki macierzyste


Wiele zagranicznych publikacji potwierdza skuteczne działanie komórek macierzystych w terapii chorób ścięgien i więzadeł oraz w chorobach zwyrodnieniowych stawów u różnych gatunków zwierząt. Pierwsze badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu zapaleń kości i stawów przeprowadzono na kozach. Wykazano wówczas regenerację łękotek oraz spowolnienie/opóźnienie procesu zapalnego. (...)

Przeczytaj całość...
 

Konsekwencje podawania kości psom


Pies zgodnie z definicją jest udomowioną formą wilka szarego. Już samo określenie udomowiony oznacza, iż pies różni się od wilka. Przodkowie współczesnych psów żyjąc w lasach polują na zwierzynę, a gdy jej nie ma spożywają pokarm roślinny. Pomiędzy dziko żyjącymi psami, wilkami, a psami domowymi można zauważyć wiele podobieństw, co jednak nie oznacza, że psy domowe powinny być tak samo żywione. (...)

Przeczytaj całość...
 

Ciała obce


Wiosną i latem pogoda sprzyja spacerom na świeżym powietrzu. Szczególnie przed koszeniem traw psy są narażone na wbicie się w ich ciało (oko, ucho, przestrzeń międzypalcową) kłosów traw, źdźbeł traw, bądź innych części roślin. (...)

Przeczytaj całość...
 

Leiszmanioza


Leiszmanioza jest przewlekłą, pasożytniczą, transmisyjną chorobą ludzi i zwierząt wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Najczęstszym wektorem pierwotniaków w Europie i Afryce są owady z rodzaju Phlebotomus. (...)

Przeczytaj całość...
 

Wirus nosówki


Zakażenie wirusem nosówki / cdv / ma zazwyczaj postać choroby atakującej wiele układów organizmu może powodować wieloogniskowe ,pogłębiające się zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Wirus replikuje się / namnaża / w tkance limfatycznej , nerwowej , oraz komórkach nabłonka jest wydalany z wydzielinami z dróg oddechowych, kałem, śliną, moczem, oraz wypływem z worków spojówkowych w ciągu 60-90 dni od zarażenia. (...)

Przeczytaj całość...
 

Kamień nazębny u psa


W dzisiejszych czasach coraz więcej właścicieli naszych kochanych czworonogów boryka się z problemem występującego u nich kamienia nazębnego. Najbardziej narażone na szybsze odkładanie się kamienia nazębnego są psy ras małych i miniaturowych m.in. york shire terrier, jamnik, co wynika z predyspozycji genetycznych. Na początku na zębach zaczyna odkładać się płytka nazębna, czyli miękka maź, którą zasiedlają bakterie. (...)

Przeczytaj całość...
 

Aktywność z psem w czasie letnim.


Każdy właściciel psa doskonale zdaje sobie sprawę, że podstawą dobrej kondycji pupila jest nie tylko odpowiednio dobrana karma, opieka weterynaryjna i czułość jaką zapewniamy podczas codziennych relacji, ale przede wszystkim aktywność ruchowa pozwalająca psu na spożytkowanie nagromadzonej energii. (...)

Przeczytaj całość...